wz

Kamil Lhoták

Celý život jej přitahovala městská periferie, dřevěné ohrady, železné konstrukce vraků, věci opuštěné, vyhozené, takové, jež v dětství objevoval na holešovických dvorcích či na zarostlých březích Botiče v Nuslích. Obrna, kterou prodělal ve čtyřech letech, způsobila, že napadal na levou nohu. Ať se snažil sebevíc, dětským hrám nestačil. Snad i tyto pocity nedostatečnosti byly jedním z pramenů jeho schopnosti vyprávět pomocí obrazů. Celý život se bál, aby se nemoc nevrátila. Kolo, motocykl, auto pro něj představovaly nejen možnost dobrodružství, ale i způsob, jak nepohyblivost překonat. Byl tedy vášnivým řidičem i cyklistou a tato vášeň je patrná i z jeho tvorby. V jednom z rozhovorů řekl: "Jako chlapec jsem měl několik snů. Kolo, motocykl a balon. Jen sen o letu balonem se mi nikdy nesplnil." Už ve škole pilně kreslil, ale na akademii nestudoval, jako výtvarník byl samouk. Navštěvoval práva na Karlově univerzitě. Kdyby nacisté nezavřeli vysoké školy, byl by tedy advokátem či soudcem. Jako malíř se poprvé představil v dubnu 1939 v Beafortově galerii v Jungmannově ulici. Obrazy zapůsobily na členy Umělecké besedy natolik silně, že Lhoták byl vyzván, aby vystavoval spolu se Zrzavým, Rabasem i Čapkem v Obecním domě. V této době Lhoták vytváří osobitý ... (tajenka). Jeho obrazy až divadelním způsobem vypovídají o životě i věcech, každý je příběhem. Hluboký neklid vyvolává obraz z počátku války - Nostalgie letního odpoledne. Právě v tomto těžkém válečném období Kamil Lhoták ilustruje Pohádky o mašinkách, dílo, které patří ke zlatému fondu české dětské literatury. Blízký mu byl program surrealistické Skupiny 42, která sdružovala Toyen, Štýrského, Teigeho a mnoho dalších umělců. Lhoták byl jejím členem od počátku až do jejího rozpuštění v roce 1948. Z těžkého poválečného období pocházejí také Lhotákovy okouzlující ilustrace knihy Marka Twaina Dobrodružství Huckleberryho Finna. Kamil Lhoták zemřel v roce 1990 a jeho popel byl rozprášen na kopci zvaném Číčov, tak jak si to přál.

Křížovka 700

VODOROVNĚ: A. Ředitelka někdejšího gymnázia; ctitel trampingu. - B. Dráteník (nářečně); žaludeční léky; elementární částice. - C. Terpenická látka; bílé víno; ruský polárník. - D. Anglická řeka; nabitý atom; jehličnan; "zlodějský" pták. - E. Tajenka. - F. Cizokrajný ještěr; cíp kabátu; motýlek; kurz 1:1. - G. Vodní šelma (slovensky); bdít; tiskařské písmo. - H. Malajští páni; huculský tanec; ryby. - I. Pracka; vyhynulý savec.

SVISLE: 1. Nejtvrdší drahokam. - 2. Provát. - 3. Keňský běžec; horal polských Beskyd. - 4. Anglické město; ženské jméno. - 5. Jméno Vavřincové; Izák (domácky); iniciály herce Prachaře. - 6. Název značky poloměru; druh paliva; SPZ Náchoda. - 7. Nejasný; sportovní odvětví. - 8. Temnota; vrak. - 9. Kostižer; pruh. - 10. Starořecký bůh války; milenec. - 11. Německy "čin"; ploška křídla letadla; Olivierovy iniciály. - 12. Kubelíkovy iniciály; francouzský prozaik; předložka. - 13. Líc mince; jihoamerická měnová jednotka. - 14. Paní (z francouzštiny); egyptský bůh. - 15. Zmocněnec (řídce). - 16. Vytvářeti kvasinky.

Pomůcka: kvark, Sedov, slot.

Zdroj: Panoráma křížovek 4/2003, str. 60.

Řešení


Zpět